درمان افسردگی فصلی (اختلال عاطفی فصلی (SAD)) توسط یونیزاسیون منفی هوا

درمان افسردگی فصلی (اختلال عاطفی فصلی (SAD)) توسط یونیزاسیون منفی هوا

بر اساس مطالعات صورت گرفته توسط محققین، اثرات درمانی یونیزاسیون منفی هوا به عنوان یک درمان غیر دارویی و تجربی برای درمان اختلال عاطفی فصلی (نوعی افسردگی فصلی) (SAD) و افسردگی خفیف مورد استفاده قرار می گیرد. البته تحقیقات نشان می دهد که دوز بالایِ یونیزاسیون منفی هوا بهتر از دارو عمل می کنند اما در، دوزهای پایین اینطور نیست.

در درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) یک مطالعه کنترل شده تصادفی (RCT) برای مقایسه دوز بالا و دوز پایین برای بررسی میزان تاثیر نور درمانی توسط جریان یونیزاسیون منفی هوا انجام شده است؛ نتایج به دست آمده نشان می دهد که نتایج بهبودی پس از درمان با نور روشن برابر با 57.1 درصد و درمان با یون های با چگالی بالا برابر با 49.7 درصد و همچنین نتایج درمان با یون های با چگالی پایین برابر با 22.7 درصد است.

RCT یک تحقیق قدیمی تر است که در نتایج آن یونیزاسیون منفی هوای موثر برای درمان افسردگی فصلی (SAD) را 2.7x106  یون بر سانتی متر مکعب بیان کرده است. بنابراین طبق تحقیقات انجام گرفته در سال 2007؛ استفاده از یونیزاسیون منفی هوا می تواند برای درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) موثر واقع شود.

در RCT به تاثیر کوتاه مدت نور روشن، یک محرک شنوایی و یون های منفی با چگالی بالا و پایین در خلق و خو و هوشیاری بزرگسالان با افسردگی خفیف و همچنین بزرگسالان غیر افسرده پرداخته شد و دریافتند که سه محرک اول شامل محرک های شنوایی، نور روشن و یون منفی با چگالی بالا؛ همگی در تغییرات خلق و خوی افراد افسرده و غیر افسرده تغییر ایجاد می کنند. اما یون منفی با چگالی کم این اثر دارویی را درخود ندارد.

از سال 2009 استفاده از ژنراتورهای یون منفی آغاز شد. مطالعات انجام شده در سال 2010 نشان داد که تفاوت بین درمان یون با چگالی بالا و دارونما (نور قرمز کم رنگ و یون های با چگالی کم) از نظر آماری معنی دار نبود. نتایج این مطالعات بیانگر این بود که درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) با نور سفید بهتر از درمان با یون های منفی است.

مایکل ترمن، استاد روانشناسی بالینی در گروه روانپزشکی دانشگاه کلمبیا،  مطالعاتی در رابطه با افسردگی فصلی (SAD) انجام داده است و برای پی بردن به مکانیسم اثربخشی درمان بیماری اختلال عاطفی فصلی (SAD)، دستگاه های یون منفی در نظر گرفته بود که شرایط تابستان را در فصل زمستان بازسازی می کرد.

او تاکید کرد اگرچه برخی از دستگاه های تصفیه کننده هوا، تکنولوژی یون های منفی را به کار گرفته اند؛ اما دوز یون تحویل داده شده توسط این دستگاه ها بسیار کمتر از آن بود که در درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) و افسردگی خفیف مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین افزایش این دوز موجب می شود یونیزاسیون منفی هوا در درمان درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD) بسیار مؤثرتر عمل کند.

برخی از افراد هم به استفاده از آباژورهای طب سنگ نمک علاقمند هستند زیرا این چراغ های نمک نیز می توانند در تولید یون منفی مؤثر باشند. از این چراغ ها و شمعدان های نمک در منازل، رستوران ها، هتل ها، باشگاه های ورزشی و یوگا استفاده می شود. همچنین مراکز نمک درمانی و اتاق های نمک بسیاری نیز در سراسر دنیا وجود دارند که در زمینه درمان بیماری های ریوی نظیر آسم، آلرژی و سینوزیت فعالیت می کنند. همچنین از اتاق های نمک در مراکز ریلکسیشن، اسپا، سونای نمک نیز استفاده می شود. برای اطلاع بیشتر از خواص چراغ های طب سنگ نمک به این لینک مراجعه کنید.

منبع: مجله طب سنگ

مطالب مرتبط

بهره مندی از مزایای نمک درمانی

بهره مندی از مزایای نمک درمانی

نمک درمانی مشابه سپری کردن وقت در هوای دریای شور است که بسیاری از مردم از مزایای آرامش بخش آن در سواحل بهره مند می شوند.....

بیشتر بخوانید ...
خواص درمانی غار نمک و نمک درمانی

خواص درمانی غار نمک و نمک درمانی

اروپای شرقی به خوبی از مزایای درمان با نمک آگاه است و به عنوان محیطی برای نمک درمانی شناخته شده است. در مجارستان این درمان توسط پزشکان و...

بیشتر بخوانید ...