یون های مثبت و منفی چه هستند؟

یون های مثبت و منفی چه هستند؟

حال سؤال اینجاست که یون چیست؟ یون یک مولکول است که از راه های مختلفی مانند اتمسفر و یا تأثیرات محیطی یک الکترون به دست آورده است.

یون ها به هر دو شکل مثبت و منفی وجود دارند و تعاریف مختلفی از نظر تاثیر یون های مثبت و منفی در سلامت ما وجود دارند که در این مقاله به برخی از این نظریه ها می پردازیم:

یون مثبت چیست؟

یون های مثبت معمولا مولکول کربن دی اکسید هستند که یک الکترون خود را از دست داده اند. اگر بیش از حد در معرض یون های مثبت قرار داشته باشید این یون ها اثرات منفی در بدن شما دارند. این امر به ویژه در مورد ریه ها و دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی بدن نیز صورت می گیرد و دلیل آن این است که یون های مثبت به قدری کوچک هستند که می توانند از طریق تنفس، مستقیما وارد جریان خون شوند.

در بسیاری از موارد یون های مثبت موجود در محیط زیست سبب ایجاد خستگی و کمبود انرژی، تنش، اضطراب و تحریک پذیری می شوند. یون های مثبت موجود در هوا همچنین به عنوان یک عامل موثر برای آسم و افسردگی به اثبات رسیده اند.

یون های مثبت در طبیعت توسط بادهای تند، گرد و غبار، رطوبت و آلودگی ایجاد می شوند و بالاترین سطح خود را قبل از وقوع طوفان های الکتریکی دارند و به همین دلیل است که بسیاری از مردم قبل از وقوع طوفان مضطرب هستند ویا به مشکلات تنفسی دچار می شوند.

اگر برای شما پیش آمده باشد که زمان زیادی را در یک جاده شلوغ و یا در کنار یک ماشین لباسشویی سپری کرده باشید، حتما اثرات خستگی ناشی از وجود یون های مثبت بسیار زیاد در محیط را تجربه کرده اید.

متأسفانه در زندگی مدرن امروزی خانه ها و محل کار ما تبدیل به یک ژنراتور قوی از یون های مثبت شده اند که البته این امر بسیار زیان بار است.

در ادارات؛ سیستم های تهویه هوا، چراغ فلورسنت و تجهیزات برق و کامپیوتر و به خصوص استفاده از پرینتر و فتوکپی  تولید کننده قوی یون مثبت هستند.

در منازل؛ نور فلورسنت و دستگاه های الکتریکی مانند تلویزیون، کامپیوتر و خشک کن لباس، الیاف فرش، پرده و سشوارها بزرگترین تولید کننده های یون مثبت هستند.

بدتر از همه اینکه؛ فضای خانه ها به گونه ای است که شانس کمی برای ورود هوای تازه و یون های منفی به داخل منزل وجود دارد. البته اگر شما در بیرون شهر زندگی می کنید، باز کردن پنجره ها می تواند برای شما مفید باشد. اما در شهرهای بزرگ میزان یون مثبت موجود در هوا بیشتر از یون های منفی است.

یون منفی چیست؟

 

یون های منفی برعکس یون های مثبت هستند و اثر معکوسی بر سلامت، خلق و خو و سطح انرژی ما دارند. زمانی که یک مولکول الکترونی بدست آورد یون های منفی ایجاد می شوند. با استفاده از این ویژگی یون های منفی قادرند به طور استاتیکی ذرات موجود در هوا مانند گرد و غبار، کپک و دیگر آلاینده ها و مواد آلرژی زا را جذب کنند.

با اتصال به آلاینده ها و مواد آلرژی زا به آنها یک بار منفی می دهند و سبب می شوند که این ذرات به جای معلق بودن در هوا به زمین و یا نزدیکترین سطح موجود سقوط کنند. یون های منفی حتی می توانند با باکتری ها و ویروس های موجود در هوا اتصال برقرار کرده و به این طریق هوا را پاکیزه کنند.

در محیط های طبیعی به ویژه در سواحل، جنگل ها و در نزدیکی آبشارها یون های منفی به وفور یافت می شوند و این ها محیط هایی هستند که شما به ندرت در آن ها احساس خستگی و افسردگی می کنید.

بیشترین تاثیر یون های منفی را می توانید پس از وقوع رعد و برق احساس کنید. چقدر خوب می شد اگر شما می توانستید این اثر را در منزل خود ایجاد کنید.

شما به وسیله یک دستگاه یونیزاسیون می توانید مدل رعد و برق را در مقیاس کوچکتر شبیه سازی کنید و یون های منفی تولید کنید.

با استفاده از این دستگاهها می توانید تعادل بین یون های مثبت و منفی را به سمت افزایش یون های منفی برای ارتقاء سطح سلامتی تغییر دهید.

با افزایش میزان یون های منفی در فضای زندگی بسیاری از مردم شگفت زده خواهند شد و از مزایای یون های منفی برای سلامتی شان بهره مند می شوند.

برخی از افراد هم به استفاده از آباژورهای طب سنگ نمک علاقمند هستند زیرا این چراغ های نمک نیز می توانند در تولید یون منفی مؤثر باشند. از این چراغ ها و شمعدان های نمک در منازل، رستوران ها، هتل ها، باشگاه های ورزشی و یوگا استفاده می شود. همچنین مراکز نمک درمانی و اتاق های نمک بسیاری نیز در سراسر دنیا وجود دارند که در زمینه درمان بیماری های ریوی نظیر آسم، آلرژی و سینوزیت فعالیت می کنند. برای اطلاع بیشتر از خواص چراغ های طب سنگ نمک به این لینک مراجعه کنید.

امیدوارم این مطلب در توضیح یون های مثبت ومنفی مفید بوده باشد و شما به این نکته پی برده باشید که وجود یون های مثبت کمتر و در عین حال افزایش یون های منفی در سطح زندگی و فعالیت شما بسیار تأثیر گذار است.

منبع: مجله طب سنگ

مطالب مرتبط

مزایای یون منفی برای سلامتی

مزایای یون منفی برای سلامتی

یون های منفی در غلظت های بالا می توانند هوا را از رشد قارچ، گرده، شوره حیوانات خانگی، باکتری ها، ویروس ها، گرد و غبار وغیره پاکیزه نگه دارند.

بیشتر بخوانید ...
تأثیر پتانسیل یون منفی هوا بر آلودگی باکتریایی تجهیزات پزشکی

تأثیر پتانسیل یون منفی هوا بر آلودگی باکتریایی تجهیزات پزشکی

یافته ها نشان می دهد که عملکرد یونیزاسیون هوا هرگونه ذرات آسینتوباکتردر هوا را به طور کامل از سطوح پلاستیکی دفع کرده و مانع از انتقال آن می شود.

بیشتر بخوانید ...
میدان الکترومغناطیسی چیست و چه اثراتی در سلامتی دارد؟

میدان الکترومغناطیسی چیست و چه اثراتی در سلامتی دارد؟

هر جایی که یون های مثبت یا منفی حضورداشته باشند، میدان های الکتریکی وجود دارند.چراغ های طب سنگ نمک خاصیت جذب امواج الکترومغناطیس را دارند.

بیشتر بخوانید ...
نحوه عملکرد یون های منفی

نحوه عملکرد یون های منفی

یون های منفی به وسیله کاهش اثرات نابود کننده یون های مثبت موجود در محیط زیست؛ حس تندرستی و سلامت روحی را در شما افزایش می دهند..

بیشتر بخوانید ...
چرا آباژور طب سنگ نمک تهیه کنم؟

چرا آباژور طب سنگ نمک تهیه کنم؟

آشنایی با خواص منحصر به فرد طب سنگ نمک. استفاده از آباژور طب سنگ نمک علاوه بر اینکه آثار بسیار مفید و ارزشمندی در افزایش سلامتی شما دارند. ادامه ...

بیشتر بخوانید ...