T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین

سنگ آکوامارین چیست؟
سنگ آکوامارین، نام خود را از یک واژه ی لاتین قدیمی(Aqua)  به معنای آب دریا برگرفته است. سنگ آکوامارین، سنبل آرامش و عشق است. این سنگ قیمتی افسانه های زیادی به همراه خود دارد و به الهه ی دریا معروف است. در گذشته دریانوردان برای حفاظت جان خود در مقابل خطرات دریایی مثل طوفان، دزدان دریایی و ... سنگ آکوامارین را با خود حمل می کردند، با داشتن این سنگ حس امنیت و آرامش را به خود منتقل می کردند. گذشتگان اعتقادی بر جادویی بودن این سنگ قیمتی داشتند و برای رفع سحر و جادو و طلسم از آن استفاده می کردند. در مومیایی های مصر باستان مهره هایی از سنگ آکوامارین یافت شده است. در دوران باستان سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است. در واقع این سنگ قیمتی نوعی بریل شفاف و آبی رنگ با سختی 7.5 تا 8 است. این سنگ قیمتی نماد عنصر آب است. انرژی این سنگ، موجب افزایش سطح انرژی می شود و در ایجاد انرژی مثبت موثر است.
مشخصات کانی شناسی سنگ آکوامارین:
فرمول شیمیایی آکوامارین  سیلیکات آلومینیوم بریلیوم است. ساختار کریستال آن شش ضلعی است (شش وجهی)  و دارای بلورهای شکننده و درشتی است سنگ آکوامارین دارای شفافیت قابل توجهی است. این میزان شفافیت با مقادیر آب موجود در آن ارتباط مستقیمی دارد. اگر مقدار آب آن کمتر شود درجه شفافیت آن  نیزبه نسبت کم می شود. این سنگ همانند بلورهای زمردی دارای ترک می باشد و با داشتن سختی 7.5 تا 8 برای جواهر سازی و تراش کاری مناسب است و جز کانی های سخت محسوب می شود. بلورهای سنگ آکوامارین معمولا تک کریستالی  و برخی اوقات به صورت یک مجموعه ی در هم رشد کرده اند. 

ممکن است سنگ آکوامارین با توپاز آبی اشتباه گرفته شود اما در حالت عادی توپاز دارای جلای بیشتری نسبت به آکوامارین است. گاهی از اسپینل مصنوعی آبی رنگ هم بجای این سنگ قیمتی استفاده می شود اما با چلسی فیلتر، نوع سنگ قابل شناسایی است. گاهی این سنگ با تورمالین، کیانیت و زیرکن نیز اشتباه گرفته می شود.ا

رنگ آکوامارین:
سنگ آکوامارین با رنگ آبی دریایی منحصر به فرد خود قابل تشخیص است. رنگ آبی اشباع شده رنگی است که آن را ارزشمندتر می کند. رنگ سبز آبی این سنگ قیمتی با رنگ دریا وجه تشابهی دارد که در نامگذاری آن تاثیر گذاشته است. رنگ آن غالبا یکنواخت بوده و بی نظمی ها در پراکندگی رنگ آن کمیاب است. در طبیعت با رنگ های سبز کمرنگ، آبی روشن، آبی تیره، آبی متمایل به سبز وجود دارد. که هرچه رنگ آبی آن تیره تر باشد درجه مرغوبیت بیشتر آکوامارین را نشان می دهد. 
وجود عنصر آهن، عامل ایجاد رنگ در آکوامارین است. رنگ، درجه ی شفافیت و وضوح آن، دو چیز ارزش دهنده ی این سنگ به حساب می آید. نوع آبی تیره ی این سنگ بسیار با ارزش است و از این نوع ارزشمند آن، تنها در یکی از معادن آمریکایی یافت شده است. آکوامارین ها به پردازش رنگ نیاز چندانی ندارند اما گاهی با افزایش دما به رنگ مطلوب تری از این نوع سنگ دست می یابند.
معادن آکوامارین در جهان 
معادن آکوامارین در تمامی نقاط کره ی زمین پراکنده می باشد. اما از عمده ترین معادن این سنگ قیمتی در برزیل، روسیه، استرالیا، جمهوری مالاگاسی،تانزانیا، میانمار (برمه)، هندوستان، ایالات متحده آمریکا و چندین کشور آفریقایی وجود دارد. در کوه های اورال روسیه و برخی مناطق سیبری به همراه توپاز یافت می شوند. از بزرگترین معادن این سنگ معدن کاراکورام پاکستان است.  در برزیل این نوع سنگ همراه با کریزوبریل، توپاز سفید یا آبی یافت می شود. در ماداگاسکار نیز در حدود 50 معدن از آکوامارین یافت شده است.

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ مالاکیت،مالاکیت

سنگ مالاکیت چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ مالاکیت یک ماده معدنی است که به خاطر رنگ سبز عمیق و ظریف آن شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین سنگ قیمتی استفاده شده در تزئینات و آرايش انسان است...

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com