T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر

مشخصات سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرگونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. سنگ چشم ببر دارای درخشش فراوانی است که از خانواده کوارتزها به شمار می رود شکل ابریشمی آن به دلیل به کار رفتن کوارتز و آمفیبول در آن می باشد.  چشم ببر یک سنگ قیمتی چوگان است  در صنعت این نوع از سنگ ها را به صورت مصنوعی تغییر رنگ می دهند.  سنگ چشم ببر را با روش کابوشن برش می دهند تا بتواند خود را به بهترین نحو نشان دهد. مناطقی که می توان این نوع از سنگ قیمتی زیبا را استخراج کرد بیشتر در آفریقای جنوبی و استرالیای غربی  می باشد البته معدن آن را در ایالات متحده، کانادا و هند نیز می توان یافت. سختی سنگ چشم ببر بسته به میزان مواد معدنی آن متفاوت است. سنگ چشم ببر در واقع نوعی کوارتز درشت ماکرو کریستالی است که میزان زیادی رنگ طلایی و قهوه ای دارد.

انواع سنگ چشم ببر
سنگ چشم ببر در رنگ های متنوعی یافت می شود. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد. از دیگر رنگ های  سنگ چشم ببر می توان به رنگ های قرمز و قهوه ای نیز اشاره کرد. اشکال متنوع چشم ببر شامل شکل های راه راه و لایه ای می باشد. دلیل تشکیل شدن هر شکل و رنگ در چشم ببر متفاوت است. این اشکال و رنگ های متنوع باعث زیبایی خارق العاده در آن شده است. در هنگام تشکیل شدن این سنگ، اکسید آهن و هیدروکسید همراه با کروسیدولیت رنگ های مختلف چشم ببر را سبب می شوند. این ترکیبات لکه هایی روی کوارتز ایجاد می کند و رنگ زرد طلایی و قهوه ای را در  سنگ چشم ببر به وجود می آورد.  

سنگ چشم ببر
 سنگ آهن ببری، سنگی تغییر شکل یافته است این نوع  سنگ چشم ببر از هماتیت سیاه و یاس قرمز و خود چشم ببر تشکیل می شود.  نوارهای بدون رنگ و با رنگ های متضاد به کار رفته در آن ظاهر بسیار جذابی به آن بخشیده است. از این نوع چشم ببر بیشتر برای ساختن جواهرات استفاده می شود.  سنگ چشم ببر یک سنگ کاربردی محسوب می شود. از این سنگ قیمتی در جاهای مختلفی استفاده می شود. این سنگ حتی در چاقو هم مورد استفاده قرار می گیرد. معادنی که می شود آن را استخراج کرد بیشتر در آفریقای جنوبی و استرالیای غربی یافت می شود. این سنگ قیمتی بیشتر از دی اکسید سیلیکون تشکیل می شود و عامل رنگ های مختلف آن می تواند تفاوت مقادیر دی اکسید آهن در آن باشد. وزن این سنگ نیمه قیمتی توسط کروسیدولیت تعیین می شود. میزان این ماده در سنگ تغییرات وزن را رقم خواهد زد.
سنگ مارامابا نیز یکی از انواع چشم ببر است این نوع سنگ به شکل مارپیچی دیده می شود. معادن آن بیشتر در آریزونا و کالیفرنیا یافت می شود. به همین دلیل بیشتر با نام های ببر آریزونا و سنگ چشم ببر کالیفرنیا در بازار به فروش می رسند. در این سنگ قیمتی برخی اوقات گروه هایی چوبی و چربی از الیاف کرایزو تیلی می توان مشاهده کرد. کلسدونی شکسته نام تجاری شکسته شده ای دارد که در آن می توان الیاف آمفیبول را پیدا کرد. 

سنگ جشم ببر

کاربردهای سنگ چشم ببر در طول تاریخ

 در قدیم سنگ چشم ببر در بین مردم کشورهای مختلف از محبوبیت زیادی برخوردار بوده، یکی از باورهای رایج در تاریخ باستان در مورد این سنگ خاصیت قدرت دادن به صاحب آن برای انجام هر کاری می باشد. یعنی فردی که از سنگ قیمتی استفاده می کرده توانایی دیدن وقایع و اشیا از پشت درهای بسته را هم داشته است. فرد با  سنگ چشم ببر توانایی انجام هر کاری را داشته است، مصریان قدیم از افراد دیگری بودند که از این نمونه سنگ استفاده می کردند. آن ها برای خدایان خود از سنگ قیمتی استفاده می کردند. 

سنگ چشم ببر به جای چشم خدایان آن ها به کار می رفت. آن ها اعتقاد داشتند که محافظ همه چیز است، خدای خورشید و خدای زمین توسط سنگ قیمتی نگهداری می شوند. سربازان رومی همبا استفاده از چشم ببر در هنگام جنگ از حس حمایت آن در برابر آسیب ها لذت می بردند. یکی دیگر از دلایل استفاده از آن توسط سربازان القای حس شجاعت به آن ها بوده است. این نمونه سنگ در دوره های مختلف تاریخی به عنوان نماد سعادت و کینه توزی یا حتی تهدید دیگران به کار رفته است. 

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ مالاکیت،مالاکیت

سنگ مالاکیت چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ مالاکیت یک ماده معدنی است که به خاطر رنگ سبز عمیق و ظریف آن شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین سنگ قیمتی استفاده شده در تزئینات و آرايش انسان است...

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com