T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ مالاکیت چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

سنگ مالاکیت،مالاکیت

سنگ مالاکیت چیست و چه مشخصاتی دارد؟
سنگ مالاکیت یک ماده معدنی است که به خاطر رنگ سبز عمیق و ظریف آن شناخته شده است و یکی از قدیمی ترین سنگ های قیمتی استفاده شده در تزئینات و آرايش انسان است. نام آن از کلمه یونانی moloché گرفته شده که به معنی "mauve" است و رنگ آن به برگهای میوه مالوا یا "مالاچ"  اشاره دارد. مالاکیت شخصیت سبز شفابخش طبیعت را توصیف می کند و زیبایی ذاتی گل ها ، درختان  و گیاهان را نشان می دهد.
مشخصات کانی شناسی و فیزیکی سنگ مالاکیت
سنگ مالاکیت که به خانواده کربناتها، بنام کربنات هیدراته مس با ترکیب شیمیایی (Cu2CO3 (OH)2) تعلق دارد و از كاني هاي برون زاد مس است كه گسترش آن در بخش اكسيده رگه هاي مس زياد است و در واقع هر جا مالاكيت باشد مس هم است و از آن براي شناسايي معدن مس بكار مي رود. رنگ سنگ مالاكيت طيف گسترده اي از سبز روشن، سبز تیره، سبز سیاه و سفید، با کریستال هایی از سایه عمیق تر از سبز، حتی بسیار تیره تا تقریباً سیاه رنگ است. سیستم کریستال اين كاني مونوکلینیک و سختی آن 3.5 تا 4 و جلاي آن الماسي،ابريشمي و نيمه شفاف است و رنگ خاكي آن سبز رنگ پريده مي باشد.اين كاني در اثر حرارت دادن با اسيد كلريدريك مي جوشد و در آن محلول است و محلول سبز رنگي توليد مي كند و از اين طريق مي توان آن را از ساير تركيبات سبز رنگ مس تشخيص داد.

سنگ مالاکیت بیشتر اوقات به صورت توده های بوتریوئیدی، فیبری یا استالاگمیتی در شکستگی ها، غارها، حفره ها و فضاهای بین دانه ای سنگ متخلخل رسوب می کند و هم چنين در فضاهای عمیق و زیرزمینی نيز  تشکیل می شود ، جایی که آب و مایعات وسیله ای برای رسوب شیمیایی فراهم می کند. مواد معدنی وابسته به سنگ مالاكيت شامل آزوریت، باریت، کلسیت، کالکوپیریت، مس، cuprite و انواع اکسیدهای آهن است.

سنگ مالاکیت،مالاکیت

کاربردهای مالاکیت در طول تاریخ
سنگ مالاکیت در همه تمدن ها وجود دارد و از آن برای اهداف تزئینی، همچنین دارویی و آرایشی استفاده شده است. برخی از اولین ذخایر مالاکیتی که مورد بهره برداری قرار گرفتند در مصر قرار داشتند که بیش از 4000 سال پیش، از طريق آنها استخراج شده و برای تولید مس استفاده می شد. از این ذخایر همچنین برای تولید سنگهای قیمتی، مجسمه ها و رنگدانه ها نيز استفاده شده است.

مصری ها اولین کسانی هستند که به طور گسترده در مورد سنگ مالاكيت تحقیق و  از آن استفاده کرده اند. چشم هوروس بر روی سنگهای معابد مصری آراسته شده با مالاكيت براي آنها نشان دهنده ی نیروی شفا بخش بوده است. در مصر باستان رنگ سبز با مرگ، قدرت معاد، همچنین زندگی و باروری همراه بود. مصریان باستان اعتقاد داشتند که زندگی پس از مرگ حاوی بهشت جاودانه است و از رنگ مالاکیت به عنوان نمادي از اين زندگي بدون درد و رنج یاد می شد.

 

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com