T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

از سنگ آمیتیست و مشخصات آن چه میدانید؟

سنگ آمیتیست چه مشخصاتی دارد؟

سنگ آمیتیست ، محبوب ترین سنگ قیمتی بنفش جهان و دارای سابقه ای غنی از تمدنهای حیرت انگیز است.خواص آن  به اندازه ي رنگش نيز اغوا کننده است. سنگ آمیتیست، گوهري است که از شاهان تا کلیسا در جستجوي آن بوده اند. ملکه روسی کاترین کبیر هزاران معدنچی را به اورال فرستاد تا به دنبال آن بگردند. رنگ آن از جمله  رنگ هاي سلطنتي و پادشاهي است. در تمدن ايران باستان پادشاهان هخامنشي از رنگ بنفش الهام گرفته از اين سنگ براي لباس شان استفاده مي كردند.

مشخصات فیزیکی سنگ آمیتیست

سنگ آمیتیست از نظر طبقه بندی شیمیایی به خانواده سیلیکات یا کوارتز دانه درشت و سیستم کریستالی شش ضلعی تعلق دارد. درخشش زجاجیه آن با طیف وسیعی از رنگ بنفش است که محبوب ترین رنگ بنفش آن بنفش مایل به قرمز با اشباع غنی می باشد. رنگ بنفش آن معمولاً در اثر ناخالصی های ترکیبات آهن یا منگنز ایجاد می شود. گرمایش رنگ سنگ آمیتیست را عوض می کند و آن را به رنگ زرد لیمویی تغییر می دهد. بیشتر سنگهای آمیتیست لیمویی تجاری به این روش ساخته می شوند.آمیتیست سختی موس 7 را دارد و به دلیل سختی و مقاوم بودن آن در مقابل شکستگی، در حلقه ها، گوشواره ها، گردنبندها، دستبندها و انواع دیگر جواهرات استفاده می شود.رنگ خاکه آن سفید است و شکستگی کونوئیدی دارد.

مهمترین ذخایر سنگ آمیتیست جهان معمولاً در شکستگی ها و حفره های سنگهای آذرین دیده می شود. در برزیل و اروگوئه مقدار زیادی آمیتیست در حفره های جریان بازالت یافت می شود. حفره های بزرگ می تواند شامل صدها پوند تا چندین تن کریستال آمتیست باشد. سایر منابع سنگ آمیتیست تولیدی در کانادا، فرانسه، هند، ماداگاسکار، مکزیک، مراکش، میانمار، نامیبیا، روسیه، آفریقای جنوبی، سریلانکا، تانزانیا و ایالات متحده واقع شده اند

رنگ آمیتیست چگونه است؟

سنگ آمیتیست در طیف وسیعی از رنگهای بنفش تشكيل مي شود رنگ بنفش می تواند خیلی روشن تا تقریبا مات باشد. افراد خلاق برای توصیف سایه های آمیتیست انواع مختلفی از صفت ها را به کار می برند. این موارد عبارتند از: ارکیده و اسطوخودوس برای رنگهای روشن تر؛ انگوری یا سلطنتی برای رنگهای تیره تر؛ و تمشک یا آلو برای رنگهای مایل به قرمز مي باشد. در حالی که این نام ها می توانند در انتقال یک رنگ کلی مفید باشند، اما به هیچ وجه توسط همه دقیق و واضح نیستند.

شناخته شده ترین نوع سنگ آمیتیست از نظر رنگ شش مورد است كه عبارتند از بنفش، استرین، صورتی، خزه، کیپ و پرازیولیت است. بر خلاف سایر سنگ ها، ارزش آمیتیست بر اساس رنگ آن است نه وزن قیراط آن. با ارزش ترین سنگ آمیتیست، آنهایی هستند که رنگ بنفش تیره با رنگهای مایل به قرمز هستند. سنگهای آمیتیست صورتی رنگ، اگرچه زیبا هستند اما کم ارزش ترین این نوع سنگ است و در واقع این سنگ، سنگ نیمه قیمتی محسوب می شوند زیرا فقط یک رنگ اسطوخودوس بسیار روشن دارد. آمیتیست خزه می توانند در هر دو رنگ تیره و روشن  ظاهر شوند و در اين سنگ رگه های کوچک در سراسر کریستال قابل مشاهده است.

سنگ آمیتیست کیپ دارای آثاری از کوارتز سفید شیری دارد. در حالی که استرین، یکی از سنگهای قیمتی سنگین است كه حاوی مخلوطی از رنگ مرکباتی (زرد) و آمتیست (بنفش) در یک کریستال منفرد است و این کریستال به ندرت در طبیعت رخ می دهد. با این وجود، با استفاده از گرما می توان همین اثر را تولید کرد. Prasiolite يا پرازیولیت کوارتزی است که ظاهری زرد و سبز با سایه های جزئی از بنفش در سرتاسر آن دارد.

کاربردهای آمیتیست در طول تاریخ

سنگ آمیتیست یکی از محبوب ترین "سنگهای شفا بخش" است. نام آن از کلمه یونانی "آمتیستوس" گرفته شده است که به معنی "مست نیست" یا "هوشیار"  است. در دوران باستان تصور می شد آمیتیست از مستی جلوگیری و اثرات الکل را خنثی می کند.به همین دلیل، بسیاری از افرادی که با اعتیاد به الکل، درگیر مشکلات هستند، از آمیتیست به عنوان یک طلسم شفافیت دهنده ذهنی استفاده می کنند.

 در قرون وسطی، آمیتیست به عنوان یک طلسم در ميان اشراف و خاندان سلطنتي نگه داشته می شد زیرا اعتقاد بر این بود که سنگ آمیتیست با عشق و خوشبختی پیوند دارد. آمیتیست یکی از دوازده سنگ قیمتی است که در کتاب مقدس مسيحيان ذکر شده است. این 12 سنگی است که در مفهوم سنگ تولد توسعه یافته است. سنگ آمیتیست از سنگهای مشهور سنگ تولد فوریه است. عبرانیان از آن به عنوان "احلامه"، سنگ بنای دوازدهم بنیاد بیت المقدس و به عنوان نهمین سنگ در سینه بند کاهن اعظم می دانند. تبتی ها آمیتیست را برای بودا مقدس می دانند و از مهره های آن در ساخت تسبیح استفاده می کنند.

در مصر باستان سنگ آمیتیست بر روی آمورهای خاکسپاری حک می شد. همچنین مصریان باستان معتقد بودن  افرادی که از جواهرات آمیتیست استفاده ميكنند، این سنگ به آنها شجاعت می دهد و همچنین آنها را از بلايا محافظت می کند. در فرهنگ های شرقی اغلب از آن در معابد برای تأثیرات اخترشناسی و سیاره ای استفاده می شد  و همچنین برای پرستش خدایان در مهره های دعا و تسبیح بسیار محبوب بود زیرا به دلیل تحریک احساس سکوت، جو آرام،  پرهیزگارانه و آرامش روانی شناخته شده بود.

سایر کاربرد سنگ آمیتیست در طول تاریخ

در طول تاریخ سنگ آمیتیست برای دفع افکار شیطانی، کمک به مردان در پیشرفت در مشاغل شان و همچنین افزایش ذکاوت به کار می رفت. مسافران غالباً آن را به عنوان محافظت در برابر حملات غافلگیرانه دزدان با خودشان همراه داشتند. در حالی که سربازان از آن به عنوان یک طلسم برای پیروزی در جنگ و محافظت از آسیب در جنگ از آن استفاده می کردند. شکارچیان معتقد بودند که این سنگ آنها را در گرفتن حیوانات، از پرندگان تا حیوانات وحشی یاری می کند.

در حالی که افراد دیگر آن را سنگی قدرتمند،  با قدرت مافوق بشري می دانستند که می تواند نه تنها آنها را در برابر جادوی سیاه جادوگران، بلکه حتی از عفونت ها و بیماری ها حفظ کند. تا قرن 18، سنگ آمیتیست در بین سنگهای قیمتی همراه الماس، یاقوت کبود، یاقوت و زمرد قرار داشت. تا اینکه ذخایر گسترده در برزیل کشف شد و ارزش خود را در میان این سنگ ها از دست داد و باعث شد تا آمیتیست نسبتاً ارزان و بسیار قابل دست یافتنی باشد.

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com