T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

چاکرای اول (چاکرای ریشه) چه خصوصیاتی دارد؟

همه چيز در مورد چاكراي ريشه  

 چاکرای اول چیست؟ انرژی پایه و اساس همه چیز در سیاره زمین است. چاکرای ریشه باعث ایجاد جریان مناسب انرژی در بدن می شود و سیستم چاکرای پایه را محکم می کند که سایر مراکز انرژی در روی آن عمل مي کنند. انرژی برای موفقیت از چاکرای ريشه حاصل می شود. چاکرای اول پايه همه ي افراد است و  مانند ریشه های یک درخت انسانها را به زمین متصل می کند و انرژی هایی از زمین میگیرد تا بتواند انرژی بدن را تقویت کند. یک ریشه قوی برای ثبات در زندگی ضروری است.

چاکرای ریشه همچنین به عنوان پایه یا چاکرای اول،نخست، آدرا و مولادهارا (muladhara) به معنی پایه یا پشتیبانی ریشه نیز گفته می شود. چاکرای ريشه مربوط به عنصر زمین است. ریشه چاکرای اول در پایه ستون فقرات واقع شده جایی که سه مهره اول پایه نخاع و استخوان ران قرار دارد که تمام چاکراهای دیگر روی آن استراحت می کنند. چاکرای ریشه با رنگ قرمز به طور گسترده پذیرفته شده است. قرمز نمادی از قدرت و نشاط است و تمایلات غریزی را تحریک می کند. چاکرای مولادهارا همچنین ممکن است با رنگ های قهوه ای، سیاه و خاکستری همراه باشد. نماد چاکرای ريشه از یک گل نیلوفر آبی چهار تکه تشکیل شده است که اغلب به صورت دایره ای با چهار گلبرگ با يك مثلث به سمت پایین است.مثلث رو به پایین نمادی از روح است که با بدن زمینی ما ارتباط دارد.

 وظیفه چاکرای ریشه چیست و بر روی کدام یک از قسمت های بدن تاثیر می گذارد؟ 

 چاکرای ريشه در بین هفت چاکرا از مهمترین چاکرا های بدن است. اگر ریشه ها به خوبی کار نکنند همه چاکراها را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. چاکرای اول در اصل ناحیه کلی بدن است که مرکز عصبی و مهره های بدن را پشتیبانی می کند. موضوعات اساسی مرتبط با چاکرای اول غریزه، ایمنی، بقا، خانواده، امنیت و آغازهای جدید است. قسمت های ریشه بدن که در ارتباط با چاکرای ريشه هستند عبارتند از مقعد، روده بزرگ، غدد فوق کلیوی، باسن، پشت،پاها، استخوان ها، قسمت تحتانی کمر و اندام های جنسی هستند. اندام هاي جنسي مردان در درجه اول در چاكراي ریشه قرار دارند بنابراين انرژي جنسي مردان معمولاً به صورت فيزيكي تجربه مي شود. اندامهای جنسی زنان در درجه اول در چاکرای دوم قرار دارند بنابراین انرژی جنسی زنان معمولاً به صورت احساسی تجربه می شود.

 علت بسته شدن چاكراي ريشه چيست؟

اگر چاکراي ريشه مسدود شود، نیروی اساسی زندگی کاهش می یابد. ممکن است فرد بی احساس، خسته، بی نظم یا افسرده باشد. نه تنها عملکردهای بدنی  تحت تأثیر قرار می گیرند بلكه ممکن است فرآیندهای فکری و ذهن نیز تحت تاثیر قرار گيرند. نگرش منفی، ترس، شک و غیره ممکن است فرد را به خطر مي اندازد. چيزهايي كه چاكراي نخست را مسدود مي كنند عبارتند از ترومای کودکی، روابط ضعیف مادر و کودک،بی حوصلگی، اضطراب و استرس، مشکلات مالی، فقر، سوء استفاده بدنی،مشکلات جسمی نظير تومور یا کیست،کلسترول و لخته در شریانها، ترس از تغییر و خودخواهی مي باشد. وقتی مولادهارا به طور عادی عمل کند، باعث ایجاد اراده، نشاط و انرژی می شود. افرادی که چاکرای اول سالمي دارند بر مشکلات و موانع غلبه می کنند و زندگی را یک ماجراجویی جذاب و ارزش زندگی را یک رویا می دانند.

وقتی چاکرای ریشه بهینه عمل می کند، با جهان احساس امنیت و آسایش می کنید. اما در صورت عدم تعادل یا مسدود شدن چندین علائم می تواند از یبوست تا کمردرد و خستگی بروز کند.علائم جسمی و روانی دیگری می تواند شامل موارد احساس ناامنی،پرخاشگری،اختلال عملکرد جنسی، خشم، بی قراری، افسردگی و اضطراب باشد.علائم جسمانی ديگر چاکرای ریشه مسدود شده می تواند شامل موارد فشار خون پایین، کم خونی، مشکلات گوارشی و روده، اختلالات اشتها و مشکلات زانو نيز باشد.

بیماریهای وابسته به چاکرای ریشه می تواند شامل ضعف کلیه، بیماری مثانه، سفتی کمر، اسپاسم عضلانی، کیست، بیماری پروستات، التهاب بواسیر و در موارد شدید سرطان روده بزرگ مي باشد. سیستم ایمنی بدن یکی از بهترین وسیله های محافظت جسمی بدن است .بنابراین عدم تعادل در چاکرای مولادهارا همچنین می تواند منجر به اختلال در عملکرد سیستم ایمنی بدن شود. آلرژی از جمله اين اختلال است.

روش های باز کردن و پاکسازی چاکرای ریشه

هرگاه انسداد در سیستم چاکرا وجود داشته باشد. علائم جسمی و غیر جسمی آن آشکار می شود. با این وجود، از آنجا که چاکرای ریشه در جایی است که انرژی در ابتدا در آن شروع می شود، هرگونه اختلال در جریان انرژی در این چاکرا، دستیابی به تعادل در شش چاکرای باقی مانده راغیرممکن می کند.توصیه های سنتی برای بهبود، باز کردن و پاکسازی این چاکرا شامل تغییرات رژیم غذایی و ورزش منظم است. اما وقتی این روشها کافی نباشد. با استفاده از خواص درمانی کریستالها و سنگهای قیمتی برای بازگرداندن تعادل و بهبود انرژی مي توان از آنها کمک گرفت. همچنین یوگا می تواند روشی برای بازگرداندن جریان انرژی در این چاکرا باشد.

اگرچه انتخاب سنگ های همان رنگ چاکرای مربوط به آنها معمول است اما سایه هایی با همان رنگ نیز اثر خواهند کرد. در هنگام انتخاب سنگ های قرمز برای بهبود چاکرای ریشه، برخی از گزینه ها عبارتند ازابسیدیان، کارلین قرمز، گارنت، هماتیت، رودوکروزیت،جاسپر قرمز، یاقوت،سنگ خون، عقیق سیاه و کوارتز دودی. با قرار دادن آنها در قسمت تحتانی شکم با اين سنگهای قیمتی چاکرای مولادهارا را مي توانيد فعال می کنيد.

 غذاهای مربوط به چاکرای ریشه عبارتند از: هویج، سیب زمینی، جعفری، تربچه،زنجبیل، شلغم، پیاز و سیر و هر چیز دیگری که ریشه در زمین داشته باشد، می تواند تأثیر تسکین دهنده برای چاکرای ریشه داشته باشد. چاکرای مولادهارا با رنگ قرمز ارتعاش پیدا می کند. بنابراین غذاهای قرمز ارتعاش لازم را برای تعادل چاکرای ریشه فراهم می کند. از نظر تغذیه ای غذاهای قرمز معمولاً دارای مقادیر زیادی ویتامین C هستند ماده مغذی که توسط بسیاری از قسمت های بدن مورد استفاده قرار می گیرد. برخی غذاها و ميوه هاي قرمز که می توانید مصرف کنید،عبارتند از  گوجه فرنگی، هندوانه، توت فرنگی، سیب، انار،فلفل دلمه اي قرمز،گوشت قرمز،لوبيا،عدس و گیلاس هستند.

چگونه چاکرای ریشه را درمان کنیم و آن را به حالت تعادل برگردانیم

بهبودی چاکرای ریشه فرایندی است که از طریق كنترل ترس ها صورت مي گيرد واز ايجاد اطمینان و امنیت شخصی حاصل مي شود. این موارد شامل (1) کشف ترسهای ناخودآگاه از بقا است. (2) یادگیری در امان و امنيت بودن؛ (3) پاکسازی اعتقادات و داشتن احساسات و انرژی مثبت (4) اعتماد به خود و روند زندگی حتی در صورت ترس.

مطالب مرتبط

چاکرای دوم یا چاکرا خاجی کجا قراردارد؟

هفت چاکرای اصلی بدن با مکان های خاصی در بدن مانند لگن، قلب، گلو یا تاج سر مرتبط هستند. چاکرای دوم در حدود 2 اینچ زیر ناف، در بالای چاکرای ریشه واقع شده است و ﺑﻪ ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ ﺧﺎﺟﯽ ﻭﺻﻞ ﺍﺳﺖ.

بیشتر بخوانید ...
چاکرای سوم

چاکرای سوم (چاکرای شبکه خورشیدی) چیست؟

چاکرای سوم یا چاکرای شبکه خورشیدی یکی از انواع چاکراهای بدن است که به عنوان منبع قدرت فردی و اعتماد به نفس و موفقیت در فعالیت های روزانه برای دست یابی به اهداف شناخته شده است.

بیشتر بخوانید ...

چاکرا چیست ؟ چگونه چاکراها را پاکسازی کنیم؟

چاکرا به مرکزهای انرژی معنوی در بدن انسان گفته می شود. قدرت اصلی انسان برای ادامه حیات از طریق این چاکراها تامین می شود. این مراکز برای اولین بار توسط هندی ها شناخته شده اند.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com