T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ عقیق چیست و چگونه تشکیل می شود؟

تاریخچه استفاده از سنگ عقیق

سنگ عقیق به کلسدونی نیز معروف است.سنگ های قیمتی عقیق، قرن هاست در زیور آلات و مجسمه های کوچک مورد استفاده واقع شده اند نام کلسدونی از چالچون بندر در کنار دریای مرمره در آسیای صغیر نامگذاری شده است. سنگ عقيق در این مناطق برای اولین بار استخراج شده است ودر آن زمان این مناطق به عنوان یک مرکز تجاری فعال، اين نوع سنگ بود. اشکال مختلفی از عقیق ها قبلاً برای پایه ها و دسته های وسایل مانند چاقو، شمشير و برای کارهای تزئینی سنگی مورد استفاده قرار میگرفت.عقیق یکی از متداول ترین مصالحی است که در هنر منبت کاری شده در زمانهاي قديم  به کار رفته است و در تعدادی از مکانهای باستانی یافته شده است که نشان دهنده کاربرد گسترده آن در دنیای باستان است؛ عقيق به دلیل خاصیت دارویی در امپراتوری های یونان و مصر استفاده مي شد، بعداً از طریق کشورهای خاورمیانه به روسیه رواج یافته است. تئوفراستوس فیلسوف یونانی کسی بود که در ساحل رود دیریلو در سیسیل  در حدود 3 و 4 قبل از میلاد مسیح عقیق را پیدا کرد و پس از آن، تولید گلدان هایی از عقيق در دوران سلطنتی اروپا و دوره رنسانس بسیار متداول بوده است.

رنگ ها و نشانه های غیرمعمول سنگ عقیق باعث شده است که مورد توجه مردمان قدیم قرار بگیرد و در طول تاریخ تا به امروز همواره مورد استفاده قرار مي گيرد. در اواسط دهه 1800 میلادی، در آلمان آنقدر محبوب بود كه آنها به طور گسترده از اين سنگ به عنوان جواهر استفاده مي كردند و آنها معتقد بر اين بودند عقيق چشم مراقب و نگهبان روحیه فرد است و داشتن آن، شخص را در برابر چشم شر محافظت می کند.

عقیق چه مشخصاتی دارد؟

سنگ عقيق به خانواده ی کانیهای سیلیکات تعلق دارد که در اصل نوعی کوارتز رشته ای با لایه های یک در میان کالسدونی است. کلسدونی کوارتز از دی اکسید سیلیس است و تفاوت اصلی بین کوارتز و کلسدونی در اندازه کریستال های آنها مي باشد. کلسدونی به معنای کریستال های ریز، با چشم ديده نمي شوند. برای اینکه یک عقیق به عنوان سنگ قيمتي و گرانبها تلقی شود، شرط اصلی این است که باندهایی در سرتاسر آن وجود داشته باشد.این امر باعث می شود تا بتوان آن را از دیگر انواع كاني ها کالسدونی جدا کرد. با این وجود، برخی از انواع عقیق مانند آگات خزه و آگات دندریتیک، هیچ باندی در آنها وجود ندارد.

مشخصات کانی شناسی سنگ عقیق

سنگ عقيق دارای فرمول شیمیایی خطی SiO2 است که در انواع رنگهای مختلف تشكيل و نوارهای ظریف موازی آن معمولا منحنی شکل و یا هم مرکز هستند، رنگ معمولی سنگ عقیق خاکستری سفید مایل به آبی است. با ارزش ترین اشکال عقیق سارد، قرنیه اي ،کریسوپراز و یاسی می باشد. تفاوت در رنگ های عقیق به دلیل تغییر دما، فشار و ماده جمع آوری شده در هنگام تشکیل عقیق است. به این دلیل صدها ویا هزاران عقیقه وجود دارد، درخشش انواع آنها زجاجیه، شیشه ای می باشد،شفافیت آن شفاف تا نيمه شفاف،سیستم کریستالی سه ضلعی،وزن مخصوص 2.6،سختی شماره 7،شکستگی کونوئیدي دارد و انواع سنگ های عقیق به طور گسترده در نقاط مختلف دنيا تشکیل می شوند.

نحوه تشکیل سنگ عقیق

عقیق در سنگهای رسوبی و دگرگونی تشکیل می شود اما بیشترین حجم تشکیل آن در حفره های سنگ های آتشفشانی می باشد. با گذشت زمان، آب غنی از سیلیس در داخل این حفره ها از طریق سنگ معدنی رسوب می کند. به تدریج لایه هایی از مواد سیلیکاته ساخته می شوند که در نهایت حفره را کاملاً پر می کنند. لایه ها اغلب تفاوت های ظریفی در محتوای مواد معدنی دارند و ظاهری باند به عقیق ها می بخشد. معادن سنگ عقيق در همه جای دنیا وجود دارد اما به ویژه در اروگوئه، برزیل،ایتالیا،هند،ایران، چین، مکزیک، ماداگاسکار، مصر،اسکاتلند، ایالات متحده، کانادا و از سال 1948 در آلمان یافت می شود.

بسیاری از سنگ عقيق ها توخالی هستند، زیرا رسوب گذاری به اندازه کافی برای پر کردن حفره انجام نشده است. در چنین مواردی آخرین رسوب معمولاً از کوارتز خاردار ويا گاهی اوقات آمتیستین تشکیل می شود که دارای اپل های بلورها به سمت فضای آزاد است تا یک کریستال شکل بگیرد.

انواع سنگ عقيق

انواع مختلفی از سنگ عقیق و آگات به دلیل تغییرات جزئی در میزان مواد معدنی وجود دارد. این تغییرات جزئی بر رنگ و الگوهای موجود در سنگ تاثیر می گذارد. نامهای توصیفی و رنگی به این گونه های منحصر به فرد داده شده است. انواع عقیق خزه، عقیق کارنلیایی، عقیق بوتسوانا، عقیق توری آبی و عقیق توری و از عقيق هايي كه در ايران معروف اند مي توان به عقيق عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری، جَزْع، یمانی،شجر،چشم بلبلي،اسود،سرخ، سياه،دلربا،احمر و سرخ آتشين را ذكر كرد.انواعي كاني هاي رنگي آن عبارتند از عقیق کارنلیان به رنگ زرد-نارنجی تا قرمز نارنجی و شفاف، Chrysocolla آبی روشن، Chrysoprase سبز مایل به زرد مایل به سبز متوسط، Bloodstone مات و سبز تیره با لکه های قرمز تیره، آگات خزه شفاف وقهوه ای یا سبز با اجزاء شبیه به خزه یا برگ ،اونیکس و ساردونیکس مات و باند شكل هستند.

 

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com