T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ لاجورد چیست و چه مشخصاتی دارد؟

آشنایی با سنگ های لاجورد
سنگ لاجورد از زمان شروع تاریخ بشر،  یکی از پر طرفدارترین سنگ های مورد استفاده بوده است. اما علت چنین امری چیست و چرا همواره مردم به این سنگ توجه ویژه ای داشتند؟ باید بگوییم رنگ آبی عمیق و آسمانی این سنگ سمبل سلطنت، افتخار، خدایان، قدرت، روح و بصیرت است. در واقع این سنگ، نماد جهانی خرد و حقیقت محسوب می شود. لاجورد به دلیل رنگ لاجوردی و زیبایی که داشته، توانسته بسیار مورد توجه قرار بگیرد. این سنگ از مواد متعددی همچون لاجوریت، سدولیت، کلسیت، پیریت و یک ماده غنی به رنگ آبی سلطنتی با رگه های طلایی تشکیل شده است. سنگ های لاجورد با درجه های پایین تر دارای رنگ آبی روشن تر و رگه های سفید و طلایی هستند که گاهی اوقات جیپ لاپیس نیز نامیده می شود. 
مشخصات سنگ لاجورد
سنگ لاجورد سنگی محسوب می شود که از چند ماده ی معدنی تشکیل شده است. غالبا این گوهر باستانی از سه ماده ی لازاریت، کلسیت و پیریت ساخته شده اما گاهی اوقات مواد سازنده آن را موادی همچون دیوپساید، آمفیبول، فلدسپار و میکا نیز تشکیل می دهند. سنگ لاجورد غالبا حاوی مقادیر مختلفی از ماتریس کلسیت سفید بوده که یا تماما آبی است و یا لگه های طلایی آن را احاطه کرده است. این سنگ نیمه شفاف تا مات است و درخشندگی مومی یا شیشه ای دارد. همچنین سنگ لاجورد از استحکام نسبتا خوبی برخوردار بوده و سختی آن بسته به ترکیب مواد معدنی آن، از 5 تا 6 در مقیاس موس است. رنگ آبی این سنگ در تعاریف مختلف با عنوان رنگ آبی نیلی، سلطنتی، آبی تیره یا آبی دریایی توصیف شده است. سنگ لاجورد همچنین دارای رنگ های آبی متمایل به سبز، آبی متمایل به بنفش و رنگ های آبی متوسط تا تیره نیز هست. 
با ارزش ترین سنگ لاجورد، سنگی است که کلسیت مرئی نداشته باشد، اگر چه ممکن است که دارای رگه هایی به رنگ طلایی نیز باشد. اگر این رگه ها کوچک باشند و یا این که در سطح سنگ پراکنده باشند، این رگه ها لزوما نمی توانند ارزش سنگ را پایین آورد.  بی کیفیت ترین سنگ لاجورد نیز سنگی است که دارای رنگ تیره و سبز باشد، یعنی در واقع بیش از اندازه در آن پیریت موجود باشد. سنگ های لاجوردی که دارای رگه های کلسیت سفید باشند از ارزش کم تری برخوردار هستند. 


اگر چه بسیاری از مردم سنگ لاجورد را با رنگ آبی تیره ی آن می شناسند اما رنگ های دیگری همچون سایه هایی از آبی و یا رنگ های دیگر نیز در آن یافت می شود. این رنگ ها می توانند از رنگ آبی تیره تا رنگ آبی سلطنتی، تا آبی روشن، آبی فیروزه ای و آبی متمایل به سبز را در برگیرد. نکته ای که در مورد این رنگ ها باید بدانید این است که ترکیب مواد معدنی مختلف سنگ می توانند رنگ کلی سنگ را مشخص کنند. 
برای مثال، ماده معدنی لاجوریت باعث ایجاد رنگ آبی سلطنتی در سنگ لاجورد می گردد در حالی که یک ماده ی معدنی به نام افغانییت باعث ایجاد سایه آبی کم رنگ در سنگ لاجورد می شود. در سراسر جهان، سنگ لاجورد از مناطق مختلفی استخراج می شوند. منبع سنتی بهترین سنگ های لاجورد از هزاران سال پیش تا کنون کوه های افغانستان بوده است. منابع مهم دیگری که این سنگ از آن جا استخراج می شود می تواند به شیلی و دریاچه بایکال در سیبری روسیه اشاره کرد. منابع اندکی از این سنگ را نیز می توانیم در آنگولا، کانادا، کلرادو و پاکستان پیدا کنیم.

تاریخچه سنگ لاجوورد
لاجورد یکی از گران ترین سنگ هایی است که در مصر برای ادای احترام استفاده می شده است. جالب است بدانید که این سنگ از قدیمی ترین معادن جهان که قدمت آن به 4000 سال قبل از میلاد می رسد، به دست می آید.  در گذشته از این سنگ با عنوان یاقوت کبود یاد می شد، تابوت طلایی پادشاه توتانکامون نیز مانند سایر تزئینات خاکسپاری پادشاهان و ملکه های مصر، کاملا با سنگ لاجورد آذین بندی می شد. همچنین سنگ لاجورد به طور گسترده ای در تکه های جواهر، آویز ها و سایر جواهرات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، از این سنگ در پودر رنگ، سایه چشم و اکسیدهای دارویی استفاده می شود. همچنبن در لباس کاهنان و خانواده های سلطنتی از سنگ لاجوردی استفاده می شده که نشان دهنده وضعیت آنها به عنوان خدایان مصر بوده است. از سنگ لاجورد به طور گسترده ای برای تزئین تابوت پادشاه تات و و سایر فرعون های معروف، استفاده شده؛ همچنین جالب است بدانید که خواص درمانی سنگ لاجورد به اتصال دنیای فیزیکی و جهان معنوی کمک می کند.  


سنگ لاجورد در ایران باستان و آمریکای لاتین به خصوص کلمبیا نیز به عنوان سمبل شب پر ستاره مورد توجه قرار می گرفته و سنگ مورد علاقه ی کشورهای شرقی اسلامی محسوب می شده که برای محافظت از چشم زخم کاربرد داشته است. 
در یونان و رم باستان لاجورد به عنوان سنگ زینتی مورد استفاده قرار می گرفته و در اروپای قرون وسطایی نیز تصور می شده که رنگ این سنگ مشابه رنگ آبی بهشتی است و اعتقاد بر این بوده که با این سنگ می توان به جنگ با ارواح تاریکی ها رفت و کمک و توجه ارواح روشنایی و خرد را به همراه آورد. سنگ لاجورد نماد زیبایی کلوپاترا بوده زیرا او از پودر این سنگ برای سایه چشم خود استفاده می کرده است. همچنین این سنگ نماد اصلی یک فرعون مصری به حساب می آید.

اگر شما نیز مجذوب این سنگ زیبا شده اید، برای این که بتوانید به طور مداوم از خواص و مزایای سنگ لاجورد بهره ببرید، می توانید از گردنبندهای سنگ لاجورد استفاده کنید.

 

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com