T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ لابرادوریت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

آنچه باید در مورد سنگ لابرادوریت بدانید:
لابرادوریت به عنوان سنگی نیمه قیمتی در جهان شناخته شده است. این سنگ تا سال 1770 کشف نشده بود تا این که مبلغین موراویان برای اولین بار این سنگ معدنی رنگین کمانی را در جزیره پل در لابرادور، کانادا پیدا کردند. سنگ های لابرادوریت در طی دهه 1700 و 1800 در اروپا به عنوان سنگ های نیمه قیمتی، بسیار مورد استفاده قرار گرفتند. مبلغینی این سنگ معدنی را کشف کردند، آن را به انگلیس و فرانسه بردند. سنگ های نیمه قیمتی که از سنگ های لابرادوری ساخته شده اند برای دستبندها، سنجاق سینه ها، گردنبندها و سنجاق ها مورد استفاده قرار گرفتند. 
جالب است بدانید که سنگ لابرادورریت قبل از سال 1770 توسط افراد بوتوک در لابرادور و نیوفاندلند مورد استفاده قرار می گرفته است. اعتقاد بر این بوده است که سنگ لابرادور دارای عناصر چراغ های شمالی بوده است که منبع رنگ رنگین کمانی لابرادوریت هستند. از سال 1770، ذخایر سنگ اضافی لابرادوریت در استرالیا، فنلاند، ماداگاسگار، مکزیک، نروژ، روسیه و ایالات متحده کشف شدند. تا به امروز، سنگ لابرادوریت در این مناطق و کانادا کشف شده است. رنگ رنگین کمانی که در سنگ های لابرادوریت وجود دارد، باعث ایجاد اصطلاحی با نام "لابرادورسنس" شده است تا بتواند به خوبی این سنگ را توصیف کند. 
سنگ های سیاه و خاکستری لابرادوریت به دلیل لابرادورسنس بودن، طیف وسیعی از رنگ ها را در هنگام مشاهده از زوایای مختلف نشان می دهد. این رنگ آمیزی یکی از ویژگی های اصلی سنگ لابرادوریت است. لابرادوریت آبی، لابرادوریت خاکستری- سبز و لابرادوریت سبز کم رنگ نیز وجود دارند. اما این گونه رنگ ها در سنگ های لابرادوریت قیمتی کمیاب هستند. 
همچنین سنگ لابرادوریت می تواند از جنس مس قرمز، طلا، شامپاین کمرنگ و سایه های مختلفی از آبی- سبز  نیز باشد. لابرادوریت طلایی و شامپاین کمرنگ و طلا از جمله سنگ های لابرادوریت کمیاب هستند. اسپکترولیت، نوعی سنگ لابرادوریت است که کل طیف رنگی را در کل سنگ لابرادوریت نمایش می دهد. سنگ لابرادوریت از دهه 1940 در فنلاند کشف شد، در واقع این سنگ در جنگ جهانی دوم به طور اتفاقی مورد توجه قرار گرفت. فنلاندی ها از صخره ها برای ایجاد تله هایی برای به دام انداختن تانک های روسی استفاده می کردند. آنها سنگ های معدنی لابرادوریت را در مناطقی کشف کردند که در آنجا تله های انفجاری کار گذاشته بودند. 
خصوصیات فیزیکی لابرادوریت
یکی دیگر از مسائلی که لازم است در مورد سنگ لابرادوریت به آن اشاره کنیم، خصوصیات فیزیکی این سنگ است که از جمله این خصوصیات فیزیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• سختی موس لابرادوریت بین 6 تا 6.5 است. 
• رنگ خالکه لابرادوریت سفید است. 
• وزن مخصوص این سنگ بین 2.68 تا 2.72 است. 
• سیستم بلورین سنگ لابرادوریت تری کلینیک است. 
• از جمله ویژگی های منحصربفرد لابرادوریت می توان به مواردی همچون سختی، رخ، لابرادورسانسی و تواینینگ اشاره کرد که البته شما می توانید این ویژگی ها را تنها در برخی از نمونه ها مشاهده کنید. 
• شفافیت لابرادوریت بین شفاف تا نیمه شفاف است.
• از نظر جلا نیز لابرادوریت، شیشه ای، مرواریدی در سطح رخ است. 
• یکی دیگر از خصوصیات فیزیکی لابرادوریت که باید به آن اشاره کنیم رخ این سنگ است که دارای دو مسیر کامل متقاطع حدود 86 درجه است. 
برش و شکل: لابرادوریت در طرح های دکوراتیو یا به صورت آویز گردنبند برش می خورد. این سنگ همچنین برای استفاده به صورت مهره در زیورآلات به صورت چند وجهی و یا کروی برش می خورد. 
• رنگ: سنگ لابرادوریت دارای رنگ های خاکستری تا خاکستری- مشکی است و همچنین دارای طیف رنگی است که این طیف در اثر تجزیه نور در لایه های سنگ لابرادوریت ایجاد می شود. 
از جمله رنگ های لابرادوریت که بیشتر از سایر رنگ ها مورد استقبال افراد گرفته است می توان به رنگ های آبی درباری و ترکیبی اشاره کرد. لابرادوریت همچنین دارای رنگ هایی همچون قرمز- نارنجی، بی رنگ یا متمایل به قهوه ای نیز هست. 
افکت های متالیک لابرادوریت، مخصوصا سنگ اسپکترولیت می تواند طیف کامل رنگی این سنگ را نمایش دهد. 
• درخشش و شفافیت: همان طور که قبلا هم گفتیم وقتی لابرادوریت در معرض نور قرار می گیرد و یا از زوایای مختلف به آن نگاه می شود، طیف رنگی در آن مشاهده می گردد. لابرادوریت شفاف و نیمه شفاف معمولا دارای رنگ آبی است. توجه داشته باشید که هر چه شفافیت سنگ بالاتر باشد، نقش رنگ آن نیز کمتر خواهد بود. به طور کلی از نظر شفافیت، لابرادوریت دارای سه نوع شفاف، نیمه شفاف و مات است. اما در این میان نوع نیمه شفاف لابرادوریت بیشتر از دو نوع دیگر مورد استقبال قرار گرفته است. 
انواع سنگ لابرادوریت
سنگ لابرادوریت دارای سه نوع مختلف است که شامل موارد زیر می شود:
1. سنگ ماه رنگین کمان: سنگ ماه رنگین کمان، گاهی با اسم تجاری سنگ ماه ماداگاسکار نیز شناخته می شود. این سنگ همان طور که از اسم آن مشخص است سنگی آبی رنگ بوده که از منطقه ماداگاسکار به دست می آید. 
2. اسپکترولیت: این نوع سنگ لابرادوریت بسیار کمیاب است که در فنلاند یافت می شود. در ضمن این نوع سنگ لابرادوریت، طیفی از رنگ ها را نمایش می دهد. 
3. اندسین لابرادوریت: این نوع سنگ با ارتقا دادن سنگ لابرادوریت به دست می آید. 
لابرادورسنسی چیست؟
یکی از ویژگی هایی که سنگ لابرادوریت دارد، لابرادورسنسی است. لابرادورسنسی بازتابیدن رنگ ها از سطح سنگ نیست بلکه نور وارد شده به سنگ است. این نور به سطح ماکلی تابیده می شود و سپس از سطح آن بازتاب می شود. 
این رنگ به وسیله ناظر دیده می شود و رنگی از بازتاب نور از سطح ماکل است. نکته دیگری که لازم است در مورد سطح ماکل بدانید این است که سطوح ماکل گوناگون میان سنگ ها، رنگ های مختلفی از نور را از سطح آن بازتاب می کند. حال اگر به سطوح ماکل متفاوت در بخش های مختلف سنگ، نور بازتابیده شود، می تواند باعث ایجاد ظاهر چند رنگی در سنگ گردد. 

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com