T
e
b
s
a
n
g
.
.
.

سنگ رز کوارتز چیست و چه مشخصاتی دارد؟

رزکوارتز به سنگ معدنی کوارتز صورتی رنگ گفته می‌شود که به عنوان سنگ قیمتی و در بعضی موارد سنگ نیمه قیمتی شناخته می‌شود. سنگ رزکوارتز در بسیاری از مناطق جهان و به صورت وسیعی در رگه‌های هیدروترمال و پگماتیت یافت می‌شود. علت رنگ مات و نیمه شفاف این سنگ وجود ذرات میکروسکوپی ماده معدنی دمورتیریت است. وجود این ذرات که دارای رنگ سیاه کامل و یا بنفش هستند باعث شده سنگ رزکوارتز به رنگ صورتی مات دیده شود. سنگ کوارتز به صورت بلورهای شفاف با رنگ صورتی به ندرت در طبیعت یافت می‌شود. گونه شفاف رزکوارتز معمولا در آخرین دوره تشکیل پگماتیت به وجود می‌آید. رنگ صورتی سنگ رزکوارتز اغلب ناپایدار است و با قرار گرفتن در معرض گرما یا نور محو می‌شود. بسیاری از مردم بر این باورند که کوارتز شفاف صورتی را باید به جای "رزکوارتز " "کوارتز صورتی" نامید زیرا علت تشکیل این دو رنگ متفاوت است.

مشخصات کانی شناسی و فیزیکی سنگ رزکوارتز

رنگ صورتی سنگ رزکوارتز از صورتی بسیار ملایم و تقریباً غیرمحسوس تا صورتی غنی و شفاف متغیر است. معمولاً برای نمایش رنگ غنی صورتی ، آن را به اندازه حدوداً هشت میلی متر یا بزرگتر برش می‌دهند. برخی از نمونه‌های سنگ رزکوارتز حاوی یک شبکه متراکم از اجزاء ظریف است که با ساختار کریستالی شش ضلعی سنگ هماهنگ است. اگر سنگ رزکوارتز به گونه‌ایی بریده شود که ساختار آن عمود بر محور c کریستال کوارتز باشد، شکل یک ستاره شش پر را تداعی خواهد کرد. فرمول شیمیایی رزکوارتز SiO2 است و  وزن مخصوص آن از 6/2 تا 7/2 تن بر متر مکعب است. رزکوارتز همان کونه که انتظار می‌رود دارای سختی 7 است و ساختار بلورین آن به شکل شش ضلعی و دمای تبلور 573 درجه سانتی گراد می‌باشد. سنگ رزکوارتز در دسته کوارتزهای ماکرو کریستالی قرار می‌گیرد. اصولا کوارتز بر اساس اندازه دانه به دو دسته کوارتز ماکرو کریستالی و کوارتز کرپیتو کریستالی تقسیم می‌شود. کریستال‌های کوارتز ماکروکریستالی  با چشم غیر مسلح قابل تشخیص هستند و نسبت به کوارتز کرپیتو کریستالی شفاف‌تر می‌باشند. در مقابل کریستال‌های کوارتز کرپیتو کریستالی تنها در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است.

منشاء رنگ سنگ رزکوارتز هنوز به طور کامل مشخص نشده است، اما برخی از محققان بر این باور هستند که این امر به دلیل تعدادی ناخالصی جزئی مختلف موجود در سنگ رزکوارتز از جمله تیتانیوم، منگنز و حتی طلا کلوئیدی است. با این حال، مطالعات جدید با استفاده از روش های میکرو تحلیلی نشان داده است که رنگ صورتی رزکوارتز، در واقع به دلیل الیاف معدنی میکروسکوپی موجود در آن می‌باشد. آزمایش پراش پرتو X بر روی این الیاف میکروسکوپی الگوهای مشابه با سنگ معدنی دمورتیریت را نشان داده است که البته در برخی از جهات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند. از اینرو برخی از محققان معتقدند که وجود یک ماده معدنی کاملاً جدید و در عین حال ناشناخته باعث ایجاد رنگ صورتی در سنگ رزکوارتز شده است. علاوه بر این رنگ صورتی این سنگ حساس به نور بوده و هنگامی که در معرض نور خورشید قرار بگیرد محو می‌شود. به دلیل ضعف رنگ مواد تشکیل دهنده، سنگ رزکوارتز هنگامی غنی‌ترین رنگ را خواهد داشت که به قطعاتی به قطر و ضخامت حداقل یک سانتیمتر برش داده شود.

سنگ رزکوارتز چه کاربردهایی دارد؟

رزکوارتز یکی از رایج‌ترین سنگ‌های قیمتی است که در بسیاری از مناطق قاره امریکا تا هند و افریقا یافت می‌شود. این سنگ معمولاً ارزان است و به عنوان سنگ نیمه قیمتی در ساخت مهره‌ها و کابوشن مورد استفاده قرار می‌گیرد. تنها درصد بسیار کمی از رزکوارتز به عنوان سنگ قیمتی شناخته می‌شود. سختی موس 7 و عدم وجود کلیواژ در ساختار سنگ رزکوارتز موجب شده است که به اندازه کافی سخت و مقاوم باشد که بتوان از آن در ساخت انواع جواهر آلات استفاده کرد. سنگ رزکوارتز به ندرت به شکل مهره دیده می‌شود زیرا رزکوارتز صورتی شفاف بسیار نادر است، و رزکوارتز نیمه شفاف کاربرد چندانی برای ساخت مهره سنگی ندارد. اگرچه کابوشن‌های این سنگ در جواهرات صنایع دستی محبوب هستند، اما در طلا و جواهر تجاری و شرکتی بسیار کمتر دیده می‌شوند.

در این موارد از سنگ‌های قیمتی دیگر مانند یاقوت کبود صورتی، اسپینل و تورمالین به جای سنگ رزکوارتز استفاده می شود، زیرا این سنگ‌ها درخشان‌تر و شفاف‌تر هستند. قطعات سنگ رزکوارتز تا اندازه چند پوند و دارای رنگ مناسب را معمولا به راحتی و با قیمت مناسبی می‌توان تهیه کرد. به همین دلیل معمولاً از رزکوارتز برای تولید مجسمه‌های کوچک، کره و وسایل کاربردی دیگر به کار می‌رود. علاوه بر این، سنگ رزکوارتز در محوطه‌سازی نیز استفاده می‌شود. کاربردهای سنگ رزکوارتز از این فرا رفته و برخی عقیده دارند که باعث کاهش استرس و اضطراب شده و خشم و حسادت دیگران را برطرف می‌سازد. همچنین به بهبود مشکلات قلبی کمک کرده و احساسات منفی را از فرد دور می‌سازد. رزکوارتز به عنوان سنگ عشق نامیده می‌شود و به عقیده برخی از افراد برای جلب رضایت معشوق می‌توان از آن استفاده کرد.

رزکوارتز در بسیاری از مناطق جهان به وفور یافت می‌شود اما برای نخستین بار در کشور برزیل یافت شده است. اکثر سنگ‌های رزکوارتز که امروزه در بازار عرضه می‌شوند در برزیل، آفریقای جنوبی، هند و ماداگاسکار تولید می شوند. همچنین کشورهای نامیبیا، موزامبیک، امریکا و سریلانکا از دیگر منابع مهم تولیدکننده سنگ رزکوارتز هستند. علاوه بر این، رزکوارتز در آزمایشگاه به صورت مصنوعی تولید می‌شود اما گونه مصنوعی آن چندان در جواهر آلات و وسایل تزئینی کاربرد ندارد. افسانه‌های زیادی پیرامون سنگ رزکوارتز و قدرت‌های آن در عشق و آشتی وجود دارد.

در برخی از تحقیقات جدید گزارش شده است که ماسک‌های صورت ساخته شده از سنگ رزکوارتز در مقبره‌های مصر باستان یافت شده است، و اعتقاد بر این است که مصریان باستان احساس می‌کردند سنگ رزکوارتز، صورت‌های آن‌ها را پاک و تمیز ساخته و از چروک جلوگیری می‌کند. سنگ رزکوارتز نیز توسط فرهنگ‌های باستانی تبت و چینی مورد احترام بوده است و برخی از دانشمندان معتقدند که این سنگ از حدود 600 سال قبل از میلاد، به عنوان نشانه عشق استفاده شده است. بنابراین آن گونه که از اسناد تاریخی مشخص شده است این سنگ به عنوان سنگ قیمتی، اشیاء زینتی و مذهبی برای هزاران سال مورد استفاده بشر قرار گرفته است.

مطالب مرتبط

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

قدمت تجارت با سنگ فیروزه به 1000 سال پیش باز می گردد. مردم در آن دوران با فیروزه صنایع دستی درست می کردند و با آن تجارت می کردند. فیروزه های زیادی بر روی شمشیرهای باستانی و قدیمی کشف شده است

بیشتر بخوانید ...
سنگ چشم ببر

سنگ چشم ببر چیست؟ و چه خواصی دارد؟

سنگ چشم ببر یک سنگ دگرکونی است و رنگ آن بین طلایی و قرمز، قهوه ای متغیر است، این سنگ را می توانید به هر دو رنگ بالا مشاهده نمایید. چشم ببر دارای رنگ هایی طلایی، زرد طلایی و خاکستری می باشد..

بیشتر بخوانید ...
سنگ سیترین

سنگ سیترین چیست؟(مشخصات سنگ سیترین)

سیترین در واقع نوعی کوارتز، با طیف رنگی از زرد تا نارنجی متمایل به قهوه ای است این کانی را به عنوان کوارتز زرد نیز می شناسند و نام خود را بخاطر همان رنگ زرد لیمویی برگرفته است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ عقیق اصل

تشخیص عقیق اصل از بدل

یکی از موضوعات بسیار مهمی که زمان خرید سنگ عقیق باید به آن توجه بسیاری شود این است که اصلی آن را خریداری کنید.اصالت سنگ عقیق اصل از جمله موارد بسیار مهمی است که زمان خرید این سنگ حائز اهمیت است.

بیشتر بخوانید ...
سنگ رزکوارتز

چگونه رزکوارتز اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

در مورد خرید سنگ رز کوارتز می توان نکاتی را در نظر داشت تا سنگ اصل را از جنس مصنوعی و تقلبی آن تشخیص داد و خرید امنی داشته باشید.

بیشتر بخوانید ...
سنگ آکوامارین

از سنگ آکوامارین و ویژگی های آن چه میدانید؟

سنگ آکوامارین، از یک واژه ی لاتین (Aqua) برگرفته شده است. این نوع سنگ سمبل عشق و امنیت می باشد. در دوران باستان این سنگ آکوامارین بسیار مقدس بوده است.

بیشتر بخوانید ...

محصول مورد نظر خود را جستجو کنید

برخی سازمان های حامی و مشتریان
  • بانک سامان
  • سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
  • سازمان ملی نوجوانان
  • دانشگاه صنعتی امیر کبیر
  • اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران

طب سنگ به عنوان زیر مجموعه ی گروه معماری شفابخش، گروهی متشکل از محققین و اساتید دانشگاه های تهران و صنعتی امیرکبیر است که با همکاری جمعی از هنرمندان شناسنامه دار از سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی تشکیل شده است. طب سنگ در زمینه تولید محصولات معماری شفابخش فعالیت میکند. از جمله اتاق نمک، اتاق ویژه نمک درمانی، سازه های نمکی، شمعدان و جاشمعی سنگ نمک، آباژور سنگ نمک، چراغ سنگ نمک، مجسمه و تندیس سنگ نمک. طب سنگ هنری ماندگار با خواصی بی نظیر

0912 959 3561 info@tebsang.com